Cvijeće je jestivo! I to upravo ono koje raste oko vas! A kako i koje pojesti pogledajte u videu ovdje
Mihaela Devescovi, voditeljica radionica sirove hrane pripremila nam je salatu od cvijeća.
Pripremali smo salatu od jestivog cvijeća, paštetu od medvjeđeg luka i krekere, te pričali o jestivom cvijeću.
Konzumiranje cvijeća je tradicija, stara nekoliko tisuća godina.
U mnogim jelima Bliskog Istoka i Perzije koristile su se latice ruže i naranče.
Cvijet trešnje i krizanteme je bio popularan u Japanu.
Latice karanfila su bile dio sastava poznatog francuskog likera Chartreuse, čiji se recept držao u tajni. Maslačak se spominje u Starom Zavjetu kao gorak začin.
U zadnjih tristo godina dragoljub, koji potiče iz Perua, postao je popularan u kuhinje Europe i Sjeverne Amerike.
U našoj kuhinji već koristimo cvijeće, a da nismo toga ni svjesni: to su artičoka, brokula i cvjetača.
Cvijeće može ukrasiti ne samo vrt, njego i Vaš stol. Cvijeće poput ljubičice ili nevena može poslužiti kao šaren i fin ukras za salate i sirove deserte. Potočarke – mnogima omiljeno cvijeće – imaju divan ljutkasti okus.
Dobrobiti jestivog cvijeća
Poznato je da cvijeće pozitivno utječe na raspoloženje i općenito na emocionalno stanje čovjeka.
Na Zapadu tradicija konzumacije cvijeća još je relativno mlada i zbog toga nije bilo provedeno dovoljno istraživanja o pozitivnom djelovanju cvijeća na zdravlje.
Međutim alternativni liječnici svjedoče o brojnim zdravstvenim dobrobitima cvijeća.
Cvijet ruže pomaže radu jetre i crijeva. Kamilica ublažava stres i osnažuje imunitet. Begonija eliminira toksine i čisti jetru. Krizanteme liječe gripu i prehladu.
Valerijana smiruje i olakšava nesanicu. Kadifica je poznata po svojim antiseptičkim i anti-gljivičnim svojstvima i koristi se u homeopatskoj i konvencionalnoj medicini za brže zacjeljivanje rana.
Neven ublažava menstrualne bolove, tonzilitis i bolove u grlu. Potočarka, koja ima antivirusna i antibakterijska svojstva, lijeći prehladu, respiratorne infekcije i bolesti urinarnog trakta. Cvijeće šljive se koristi za liječene kašlja, bolesti pluća i dijareje.
U naše vrijeme za uzgoj cvijeća široko se koriste pesticidi, zbog toga je bitno da nabavljate organski uzgojeno cvijeće. Nemojte konzumirati cvijeće iz cvjećarne! (Izvor: sirovahrana.hr)
Postovani,
ovo je veoma divna i obogacujuca tema, medjutim, trebalo je malo detaljnije sve to napisati, odnosno-kod kog cveta se koji delovi mogu, smeju i trebaju jesti. Mislim da je to veoma vazno, a ovako bez toga to je samo lepa tema i clanak, a korisnost izostaje.
Molim Vas, nemojte ovo shvatiti kao negativnu kritiku, vec kao potrebu da se sazna vise.
Hvala.